2022/ 2023. tanév

Megyei Diákolimpia Röplabda III. korcsoport LÁNY

A verseny célja:

Versenyzési lehetőségek biztosítása mellett eldönteni a megyei bajnoki címet

Verseny rendezője: a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Diáksport és Szabadidő Egyesület

A versenyek résztvevői:

Korcsoport: Csapatversenyben nemenként a III. korcsoportba tartozó, 2010-2011-ben született tanulók.

Felversenyzés: Alacsonyabb, II. korcsoportos (2012-2013-ban született) tanulók felversenyezhetnek

Korlátozás: A csapat minimum 8 fő játékosból állhat

Sportági rendelkezések:

Játéktér: a mérkőzéseket 7 × 14 m-es játékterű teremben kell játszani, amit a középvonal két 7 × 7 m-es négyszög alakú játékmezőre oszt. Mindkét játékmezőben a támadóvonalat a középvonaltól 3 m-re meg kell húzni. Az országos elődöntő és az országos döntő mérkőzéseit legalább 10 x 20 m-es teremben kell lejátszani.

■ Háló magassága: a lányoknál 210 cm, a fiúknál 215 cm.

■ Antenna alkalmazása kötelező!

■ Labda: a mérkőzéseken csak Gala labda használható. Amennyiben Gala labdával nem rendelkezik egyik csapat sem, akkor a két csapat megegyezése szerinti labdával kell lejátszani a mérkőzést.

■ Felszerelés: A mérkőzéseket csak számozott mezben lehet játszani. Az országos döntőn elől és hátul számozott mezben lehet játszani. Labdáról minden csapat maga gondoskodik.

■ Csapatlétszám: 12 fő játékos + 2 fő felnőtt kísérő (tanár, edző). A csapat minimum 8 fő játékosból állhat. A csapatot abban az esetben kell ki nem állónak tekinteni, ha kevesebb, mint 8 játékossal jelenik meg.

■ Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése előtt a technikai értekezleten leigazoltak, és nevük szerepel a jegyzőkönyvben.

■ Libero játékos szerepeltetése nem engedélyezett.

■ Játékszabályok: – A mérkőzések 3 nyert szettből állnak, a végeredmény 3:0, 3:1 vagy 3:2 lehet. Játék közben 4 főnek kell tartózkodnia a pályán, s játszmánként 4 cserelehetőség van. A mérkőzés első játszmájában pályára lépő (kezdő vagy csere) játékos a mérkőzés második játszmájában nem szerepelhet. A mérkőzés harmadik játszmájától bárki szerepelhet. Az első játszmában szerepeltetett játékosokat (kezdő és csere) a jegyzőkönyvben a játszma végén jelölni kell. A játékosok első és második játszmában történő összeállítása mérkőzésenként változhat. A szabály megszegése – az MRSZ szabálya értelmében – jogosulatlan játékos szerepeltetésének minősül. Kötelező forgás szabálya: – A jegyzőkönyvben rögzített állásrend szerint végrehajtott nyitásokon felül, a csapatnak abban az esetben is forgást kell végrehajtani, ha a csapat egymást követő három nyitást végrehajtott, és valamennyi esetben megszerezte a pontot. A kötelező forgás rendjének elvétését labdamenet vesztéssel kell szankcionálni, és vissza kell állítani a helyes felállást. Amennyiben a nyitó játékost két szerva után lecserélik, a helyére beálló játékos csak egyet szerválhat. Ha a csapat ismét pontot szerez, forgást kell végrehajtani. Tehát egy adott állásrendben egymás után maximum 3 nyitást hajthat végre a csapat. Helytartás szabálya: – A négy pályára lépő játékos közül, az 1-es helytartási helyen lévőt kell hátsó sorkötelesnek tekinteni (a nyitás pillanatában az 1-es helyen lévő játékosnak távolabb kell lennie a hálótól, mint a 3-as helyen lévő játékos), a három első sorköteles a 2-es, a 3-as, a 4-es helytartási helyet foglalja el. Hátsó sorköteles játékos támadása: – A hátsó középső, helytartásilag 1-es helyen álló nyitó játékos minősül egyedül hátsó sorköteles játékosnak. Hátsó sorköteles játékos a támadó vonalon belülről nem hajthat végre befejezett támadó érintést, amikor a labda teljes terjedelmével a szintszalag fölött van, és nem vehet részt befejezett sáncban sem. Átlépés szabálya: – A háló alatt át lehet hatolni az ellentérfélbe, feltéve, hogy ezzel a játékos nem akadályozza az ellenfél játékát. A középvonal feletti ellenmezőbe hatoláskor a lábak járófelülete és a kezek érinthetik az ellenmezőt, ha ezek egy kis része még érinti a középvonalat, vagy fölötte van annak, a test bármely más része nem érintheti az ellenmezőt.

■ A mérkőzések között 20 perc szünet, ill. bemelegítési idő van a csapatok első mérkőzéseit kivéve, ahol 25 perc a bemelegítési idő. Ezt az előző mérkőzés befejezésétől kell számítani.

■ A mérkőzésekért adható pontok: győzelem 2 pont, vereség 1 pont, ki nem állás 0 pont. Helyezések eldöntése körmérkőzés esetén: – a legtöbb bajnoki pontot szerzett csapat, – nyert-vesztett játszmák aránya, – nyert-vesztett pontok aránya, – egymás ellen elért eredmény.

■ A III. korcsoportos Diákolimpiai mérkőzéseken a 4-4 elleni játékra kialakított jegyzőkönyv használata kötelező.

■ A Diákolimpia® mérkőzésein állásrendi lap használata kötelező.

■ Az országos selejtezői, országos elődöntői beosztásokról és a lebonyolítás módjáról a köznevelési intézményeket a szervező diáksport szervezetek értesítik.

■ A beosztások, a versenyek programfüzetei a Diákolimpia® honlapján megtekinthetők, letölthetők (www.diakolimpia.hu).

■ Minden egyéb kérdésben, amelyre ezen versenykiírás nem tér ki, a Diákolimpia® „Versenyszabályzata” és a hatályos „Röplabdázás verseny- és játékszabályai” érvényesek.