2019/20. Röplabda III. kcs. Leány versenykiírás

Versenykiírás
    2019/ 2020. tanév
    a  Röplabda Megyei Diákolimpia
    LEÁNY III. kcs. versenyeire

A verseny célja: Versenyzési lehetőségek biztosítása mellett eldönteni a megyei bajnoki címet.
    Verseny rendezője:   a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Diáksport és Szabadidõ Egyesület
    Nevezés: Az MDSZ honlapján, az internetes nevezés szabályai szerint

Résztvevők: A megadott határidőig az interneten benevezett csapatok!
    Korcsoport: Csapatversenyben nemenként a III. korcsoportba tartozó, 2007-2008-ban született tanulók.

Felversenyzés: Alacsonyabb, II. korcsoportos (2009-2010-ban született) tanulók felversenyezhetnek. Korlátozás: Nincs.

Sportági rendelkezések:

• Játéktér: a mérkőzéseket 7 × 14 m-es játékterű teremben kell játszani, amit a középvonal két 7 × 7 m-es négyszög alakú játékmezőre oszt. Mindkét játékmezőben a támadóvonalat a középvonaltól 3 m-re meg kell húzni. Az országos elődöntő és az országos döntő mérkőzéseit legfeljebb 10 x 20 m-es teremben kell lejátszani.
    • Háló magassága: a leányoknál 210 cm, a fiúknál 215 cm.
    • Antenna alkalmazása kötelező!
    • Labda: a mérkőzéseken csak Gala labda használható. Amennyiben Gala labdával nem rendelkezik egyik csapat sem, akkor a két csapat megegyezése szerinti labdával kell lejátszani a mérkőzést.
    • Felszerelés: A mérkőzést csak számozott mezben lehet játszani, labdáról minden csapat maga gondoskodik.
    • Csapatlétszám: 12 fő játékos + 2 fő felnőtt kísérő (tanár, edző).
    • Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, az a 12 fő, akiket az adott verseny első mérkőzése előtt a technikai értekezleten leigazoltak, és nevük szerepel a jegyzőkönyvben.
    • Libero játékos szerepeltetése nem engedélyezett.
    • Játékszabályok:

– A mérkőzések 3 nyert szettből állnak, a végeredmény 3:0, 3:1 vagy 3:2 lehet. Játék közben 4 főnek kell tartózkodnia a pályán, s játszmánként 4 cserelehetőség van. A mérkőzés első játszmájában pályára lépő (kezdő vagy csere) játékos a mérkőzés második játszmájában nem szerepelhet. A mérkőzés harmadik játszmájától bárki szerepelhet. Az első játszmában szerepeltetett játékosokat (kezdő és csere) a jegyzőkönyvben a játszma végén jelölni kell. A játékosok első és második játszmában történő összeállítása mérkőzésenként változhat. A szabály megszegése jogosulatlan játékos szerepeltetésének minősül.

Kötelező forgás szabálya:

– A jegyzőkönyvben rögzített állásrend szerint végrehajtott nyitásokon felül, a csapatnak abban az esetben is forgást kell végrehajtani, ha a csapat egymást követő három nyitást végrehajtott, és valamennyi esetben megszerezte a pontot. A kötelező forgás rendjének elvétését labdamenetvesztéssel kell szankcionálni, és vissza kell állítani a helyes felállást.

Amennyiben a nyitó játékost két szerva után lecserélik, a helyére beálló játékos csak egyet szerválhat. Ha a csapat ismét pontot szerez, forgást kell végrehajtani. Tehát egy adott állásrendben egymás után maximum 3 nyitást hajthat végre a csapat.

Helytartás szabálya:

– A négy pályára lépő játékos közül, az 1-es helytartási helyen lévőt kell hátsó sorkötelesnek tekinteni (a nyitás pillanatában az 1-es helyen lévő játékosnak távolabb kell lennie a hálótól, mint a 3-as helyen lévő játékos), a három első sorköteles a 2-es, a 3-as, a 4-es helytartási helyet foglalja el.

Hátsó sorköteles játékos támadása:

– A hátsó középső, helytartásilag 1-es helyen álló nyitó játékos minősül egyedül hátsó sorköteles játékosnak. Hátsó sorköteles játékos a támadó vonalon belülről nem hajthat végre befejezett támadó érintést, amikor a labda teljes terjedelmével a szintszalag fölött van, és nem vehet részt befejezett sáncban sem.

Átlépés szabálya:

– A háló alatt át lehet hatolni az ellentérfélbe, feltéve, hogy ezzel a játékos nem akadályozza az ellenfél játékát. A középvonal feletti ellenmezőbe hatoláskor a lábak járófelülete és a kezek érinthetik az ellenmezőt, ha ezek egy kis része még érinti a középvonalat, vagy fölötte van annak, a test bármely más része nem érintheti az ellenmezőt.

• A mérkőzések között 20 perc szünet, ill. bemelegítési idő van a csapatok első mérkőzéseit kivéve, ahol 25 perc a bemelegítési idő. Ezt az előző mérkőzés befejezésétől kell számítani.
    • A mérkőzésekért adható pontok: győzelem 2 pont, vereség 1 pont, ki nem állás 0 pont.

Helyezések eldöntése körmérkőzés esetén:

– a legtöbb bajnoki pontot szerzett csapat,

– nyert-vesztett játszmák aránya,

– nyert-vesztett pontok aránya,

– egymás ellen elért eredmény.

• A III. korcsoportos Diákolimpiai mérkőzéseken a 4-4 elleni játékra kialakított jegyzőkönyv használata kötelező.
    • A Diákolimpia® mérkőzésein állásrendi lap használata kötelező.
    • Az országos selejtezői, országos elődöntői beosztásokról és a lebonyolítás módjáról a köznevelési intézményeket a szervező diáksport szervezetek értesítik.
    • A beosztások, a versenyek programfüzetei az MDSZ honlapján megtekinthetők, letölthetők (www.diakolimpia.hu).
    • Minden egyéb kérdésben, amelyre ezen versenykiírás nem tér ki, a

Diákolimpia® „Versenyszabályzata” és a hatályos „Röplabdázás verseny- és játékszabályai” érvényesek.