Kosárlabda III. korcsoport lány 2022/2023

    Versenykiírás
    2022/ 2023. tanév
    a   Kosárlabda III. korcsoport LÁNY

    A verseny célja:
    Versenyzési lehetőségek biztosítása mellett eldönteni a megyei bajnoki címet


    Verseny rendezője: a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Diáksport és Szabadidő Egyesület


    Nevezés: Az MDSZ honlapján, az internetes nevezés szabályai szerint!


    Résztvevők: A megadott határidőig az interneten benevezett csapatok!

    Korcsoport: Csapatversenyben nemenként a III. korcsoportba tartozó, 2010-2011-ben született tanulók.

    Felversenyzés: Alacsonyabb, II. korcsoportos (2012-2013-ban született) tanulók felversenyezhetnek.

    Korlátozás: A csapat minimum 10 fő játékosból áll.

    Sportági rendelkezések:

    ■ Játékidő: Négy negyed 8 perces tiszta játékidőkkel, 24 másodperces támadóidőméréssel és 1 perc szünettel az I-II. és a III-IV. negyed között. A II-III. negyed közötti szünet 10 perc. Ha a rendes játékidő végén az eredmény döntetlen, akkor a Nemzetközi Kosár labda Szövetség (FIBA) játékszabályok értelmében hosszabbítás következik. A  hosszabbítás(ok) időtartama annyiszor 4 perc, amíg a játékszakasz végén valamelyik csapat javára különbség nem alakul ki.

    ■ Időmérés: a III., IV. negyedben – amennyiben 20 pont, vagy ennél nagyobb különbség alakul ki valamely csapat javára a mérkőzés eredményét illetően – az MKOSZ Játékszabályok 10. pont 3. §-ában leírtakkal ellentétben – a mérkőzésórát nem kell megállítani, kivéve, ha a játékidő letelik, illetve, ha a játékvezető sérülés vagy külső hatás miatt (törlés, botrány stb.) sípol. Ha az eredmény 19 pont, vagy ennél kisebb különbségre csökken, úgy a szabályok szerint kell a játékidőt ismét mérni. Ha az eredmény eléri a 40 pontos, vagy ennél nagyobb különbséget a II. negyed végén, vagy bármikor azt követően, úgy a mérkőzés annál az eredménynél szabályosan befejeződik, véget ér.

     ■ Időkérés: száma és megosztása a szabályok szerint (az I. és a II. negyedben összesen 2 lehetőség, a III. és a IV. negyedben összesen 3 lehetőség tetszőleges időpontban igénybe véve), de időtartama csak 30 másodperc. „Futó” óra esetén a 30 másodperc letelte után a mérkőzésórát meg kell állítani az időhúzás elkerülése érdekében.

    ■ Pálya: az országos selejtező és az országos elődöntő mérkőzéseit 26 × 14 m, az országos döntő mérkőzéseit szabályos (28 × 15 m) játékterű teremben kell játszani (a pálya vonalazása feleljen meg a 2010. szeptembertől érvényes FIBA-pályarajznak).

    ■ Labda: mind a lányoknál, mind a fiúknál 6-os méretű labda (Molten, Spalding vagy Star).

     ■ Felszerelés: A mérkőzést csak számozott mezben szabad játszani. Az országos elődöntőre és az országos döntőre legalább két különböző színű, számozott garnitúrát és 2 db, a kiírásnak megfelelő labdát kell a csapatoknak magukkal vinni.

    ■ Csapatlétszám: 12 fő játékos + 2 fő felnőtt kísérő (tanár, edző). A csapat minimum 10 fő játékosból áll. Ha a mérkőzéseken egy csapat kevesebb, mint 10 játékossal jelenik meg, akkor a „Magyarország Nemzeti Utánpótlás Bajnokságainak Versenykiírása 2019/2020” szabályai szerint kell eljárni. A dokumentum a Diákolimpia® honlapján megtalálható, letölthető (www.diakolimpia.hu).

    ■ Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, akiket az adott verseny első mérkőzése előtt a technikai értekezleten leigazoltak és nevük szerepel a torna első mérkőzésének jegyzőkönyvében (kevesebb beírt játékos esetén a jegyzőkönyvben később pótlást eszközölni nem lehet).

     ■ Cserelehetőségek: – Az I. negyedben maximum 2 játékos cserélhető a pályára, akik ezen negyedben vissza is cserélhetők, de a második negyedben nem léphetnek ezen játékosok újra a pályára (11 játékos esetén ez a cserelehetőség 1 játékosra csökken, 10 játékos esetén az I. és a II. negyedben nincs cserelehetőség). – A II. negyedben csak az a játékos játszhat és csak az cserélhető be, aki az első negyedben nem lépett pályára. – A III. és a IV. negyedben, valamint a hosszabbításokban a játékosok cseréjére vonatkozó szabályok nem térnek el az általános szabályoktól, és a jegyzőkönyvbe beírt játékosok tetszőlegesen szerepeltethetők.

    ■ Büntetődobások csapathibákért: minden negyedben a 4. csapathibát követően az ötödikért (és minden további hibáért) 2 büntetődobás jár.

    ■ Büntetődobások: A büntetődobásokat a büntetővonalról kell elvégezni. Ha a büntetődobást végrehajtó játékos a dobás lendületétől – de jól érzékelhetően nem szándékosan – ráugrik a büntetővonalra, a dobás érvényes. (6-os labda, nagybüntető).

    ■ Védekezés: A védekezéssel kapcsolatos szabályokat az MKOSZ Szakmai és Utánpótlás Bizottsága által kidolgozott és mindenkori hatályos „Védekezési Szabályzat” tartalmazza, amely szabályzat betartása kötelező érvénnyel kerül alkalmazásra a diákolimpiai versenyeken és a Diákolimpia® honlapján megtekinthető, letölthető (www.diakolimpia.hu). Amennyiben a „Védekezési Szabályzat” tanév közben módosul, úgy az MKOSZ Szakmai és Utánpótlás Bizottsága által közzétett új és hatályos szabályzatot kell alkalmazni a mérkőzéseken.

    ■ Védekezésre vonatkozó szabályok: – A mérkőzések teljes ideje alatt az emberfogásos védekezés kötelező, a hárompontos vonalon belül védőtávolságot kell fenntartani. – A csapdázás alkalmazása a pálya egyik pontján sem megengedett. – A területvédekezés egyetlen formája sem megengedett. – A besegítő védekezés megengedett. Büntetés: A védekezési szabályok megsértése esetén első alkalommal a csapatot az edzője útján figyelmeztetni kell, majd második és harmadik esetben az edző ellen „B” jelű technikai hibát kell ítélni. Minden további esetben a technikai hibát meg kell ítélni az edző ellen, a büntetését végre kell hajtani, azonban a jegyzőkönyvbe azt nem kell bejegyezni. A védekezési szabályok megsértésének megítélése a játékvezetők feladata.

    ■ Támadásra vonatkozó szabályok: – Az elzárás semmilyen formája sem megengedett (labdás elzárások, „hand off”, üres elzárások, burkolt elzárások [támadók egymást keresztező mozgásai, amik a védők szabályos mozgását akadályozzák]). – Az izoláció semmilyen formája sem megengedett. – A támadásra vonatkozó szabályok megsértésének megítélése a játékvezetők feladata.

    ■ Kiállítás: az országos selejtező, az országos elődöntő és az országos döntő mérkőzésein kiállított játékos ügyében a helyi versenybizottság hoz határozatot, mely határozat ellen fellebbezni nem lehet. A határozatban foglaltak kizárólag az adott diákolimpiai eseményre vonatkoznak.

    ■ A mérkőzések lebonyolítása során jegyzőkönyvről, elektromos időmérő, támadóidő-mérő (amelynek a 2014. szeptemberétől bevezetett szabályoknak megfelelően kell működnie) és eredményjelző berendezésről (ennek hiányában 2 db állítható stopperóráról és kézi eredményjelzőről), egyéni személyi hibát jelző táblákról, csapathiba-számlálóról, 4 csapatszemélyi hibát jelző zászlókról, váltakozó labdabirtoklást jelző szerkezetről (pl. nyíl) a versenyt szervező köteles gondoskodni.

    ■ A diákolimpiai versenyeken kötelező az A/4-es formátumú, négy negyedes jegyzőkönyv használata. ■ Eredményszámítás: a hatályos kosárlabda játék- és versenyszabályok előírásai alapján, így az eredményes hárompontos dobások értékükön kerülnek beszámításra.

    ■ Az országos selejtezői, elődöntői beosztásokról és a lebonyolítás módjáról a köznevelési intézményeket a szervező diáksport szervezetek értesítik.

    ■ A beosztások, a versenyek programfüzetei a Diákolimpia® honlapján megtekinthetők, letölthetők (www.diakolimpia.hu).

    ■ Minden egyéb kérdésben, amelyre ezen versenykiírás nem tér ki, a Diákolimpia® „Versenyszabályzata”, a hatályos „Magyar Kosárlabdázás verseny- és játékszabályai”, illetve a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) által elfogadott „Nemzetközi Kosárlabda Játékszabályok” érvényesek

     

     

    Nevezett csapatok:

    Nyíregyházi Apáczai Csere János Általános Iskola és AMI

    Testnevelő: Vajda Tamás Zsolt

    Záhonyi Árpád vezér Általános Iskola és AMI

    Testnevelő: Bodnár György Zsolt

    Szakolyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium

    Testnevelő: Száva Csaba

     

     

    Megyei Döntő

    A verseny helye: Nyíregyháza Szent Imre Katolikus Gimnázium Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola Óvoda és AMI  

    A verseny ideje: 2023. március 22.  14.00 óra

    Lebonyolítás: 3 mérkőzés 

    Résztvevő csapatok:

    Nyíregyházi Apáczai Csere János Általános Iskola és AMI

    Testnevelő: Vajda Tamás Zsolt

    Záhonyi Árpád vezér Általános Iskola és AMI

    Testnevelő: Bodnár György Zsolt

    Szakolyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium

    Testnevelő: Száva Csaba

     

     



    © 2024 szszbdiaksport.hu. Minden jog fenntartva.