Kis iskolák sportversenye
LABDARÚGÁS
2023/2024.tanév
versenykiírása
A verseny célja:
- Verseny- és játéklehetőség biztosítása a sportágak versenyszámait megismerő, különös tekintettel a hátrányos helyzetű települések köznevelési intézményeiben tanuló fiatalok részére.
- Az atlétika, lánykézilabda, fiúlabdarúgás sportágak utánpótlásbázisának szélesítése, minél több iskoláskorú versenyző bevonásával.
- Atlétika sportágban a korcsoportok legtehetségesebb egyéni versenyzőinek, továbbá olyan kis létszámú iskolák tanulóinak, amelyek nem tudnak csapatot kiállítani, országos versenyen való részvétel biztosítása.
- Az iskolák közötti kapcsolatok kiépítése, a fiatalok közötti sportbarátságok kialakítása, elmélyítése. • A sportági képzés során az együttműködés, a fair play szellemiségének elmélyítése.
- A legjobbak számára országos versenyen való részvétel biztosítása, hogy sikeresen képviseljék iskolájukat diákversenyen.
- Az országos döntő szervezője: Az országos döntő a Magyar Diáksport Szövetség megbízásából a Baranya Vármegyei Diáksport Egyesület szervezésében kerül megrendezésre.
- Országos döntő: 2024. június 24-27. (hétfő-csütörtök), Pécs
A versenyek résztvevői:
Lásd a „Versenyszabályzat” VII. pontja és a Korcsoportok melléklete szerint. Korcsoportok:
■ Csapatversenyben labdarúgás esetén a III-IV. tartozóknak közös mezőny.
Felversenyzés:
■ Labdarúgás fiúk részére: alacsonyabb, II. korcsoportos (2013-2014-ben született) fiútanulók felversenyezhetnek.
Korlátozások: A versenyre a 200 főt meg nem haladó tanulólétszám alatti iskolák, tagiskolák, továbbá a kedvezményezett települések besorolásáról és a besorolás feltételrendszeréről szóló 105/2015. (IV. 23.) Korm. rendelet alapján kedvezményezett településen lévő iskolák nevezhetnek.
Sportági rendelkezések:
■ Pályaméret: 40 × 20 m-es. Az országos döntőn a büntetőterület az alapvonaltól 6 méterre, az alapvonalon a kapu középpontjától 7-7 méterre felfestett, (6 × 14 m-es) téglalap alakú terület.
■ A pálya talaja: a felületnek simának, egyenletesnek kell lennie. Anyaga lehet: műanyag, salak, föld, bitumen, beton, fű vagy műfű. Az országos döntő füves vagy műfüves pályán kerül megrendezésre.
■ Kapuméret: 3 × 2 m-es (kézilabda kapu).
■ Játékidő: 2 × 15 perc, 3 perc szünettel.
■ Labdaméret: 5-ös.
■ Csapatlétszám: 10 fő játékos + 2 fő felnőtt kísérő (tanár, edző).
■ Játékosok szerepeltetése: Vármegyei/budapesti versenyen: a rendező diáksport szervezetek kiírása szerint. Országos döntőn: csapatonként 10 fő játékos szerepeltethető, az a 10 fő, akiket a verseny első mérkőzése előtt a technikai értekezleten leigazoltak és nevük szerepel a jegyzőkönyvben.
■ Csapatlétszám mérkőzésen: a pályán egy időben 1 kapus és 4 mezőnyjátékos tartózkodhat.
■ Cserék: további 5 játékos állandó jelleggel cserélhető (oda-vissza csere megengedett). A csere a pályán kívül, a saját cserepadhoz legközelebb lévő oldalvonalnál.
■ Felszerelés: A mérkőzést jól láthatóan számozott, egységes mezben kell játszani. Az országos döntőre legalább két különböző színű, számozott garnitúrát, és legalább 1 db szabályos méretű labdát kell a csapatoknak magukkal vinni. Cipő: Tornacipő és gumistoplis labdarúgó cipő használata egyaránt engedélyezett, a fémstoplis cipő használata tilos. Sípcsontvédő: használata ajánlott, az országos döntőn kötelező.
■ Játékszabályok: a labdarúgás játékszabályai szerint (hazaadás, szöglet is).
– Középkezdésből közvetlenül gól nem érhető el.
– A játékteret az alapvonalon elhagyó labdát a kapus a büntetőterületen belülről (lépéskorlátozás nélkül) lábbal vagy kézzel is játékba hozhatja, a labdát az ellenfél térfelére közvetlenül nem juttathatja át, így gólt sem érhet el ebből. A labda lábbal történő játékba hozatala csak földről történhet, kézből való kirúgás nem lehetséges, Az ellenfél játékosai a labdajátékba hozatalakor a büntetőterületen belül nem tartózkodhatnak. A szabály megszegése esetén, a félpályáról közvetett szabadrúgás jár a vétlen csapatnak.
– A kapus a labdajátékba hozatala esetén közvetlenül (más játékos érintése nélkül) gólt nem érhet el. Ha játékban van a labda, akkor a kapus már átdobhatja, átrúghatja a félpályát, akár gólt is szerezhet ezekből.
– Ha a labda a támadócsapat játékosáról hagyja el a játékteret az alapvonalon keresztül, a labdajátékba hozása kapuskidobással történik a hatoson belülről. Ebből közvetlenül gól nem érhető el.
– A kapus a hazaadást kézzel nem foghatja meg.
– A kapusról, illetve a védekező játékosról az alapvonalon túlra jutó labda szögletrúgást eredményez. – A játékteret az oldalvonalon elhagyó labdát kézzel (bedobás) és lábbal (lapos, földön guruló labda) egyaránt játékba lehet hozni, az oldalvonalon kívülről, vagyaz oldalvonalról. Szabálytalanul elvégzett partbedobásnál/partrúgásnál a partbedobás/partrúgás joga átszáll az ellenfélre. Pontrúgás /partbedobás/partrúgás esetén az ellenfél játékosainak minimum 5 méterre kell állniuk a labdától.
– Lesállás nincs.
– A büntetőrúgást a 7 méteres pontról/vonalról kell elvégezni.
■ Sárga és piros lap: Sárga lap: Ha egy játékos ugyanazon a mérkőzésen kettő (2) sárga lapot kap a játékvezetőtől, akkor ki kell őt állítani 2 percre a második sárga lap után. A kiállítás idejének letelte után csapata más játékossal kiegészülhet, a kiállított játékos a következő mérkőzésen játszhat. A kiállított játékosnak el kell hagynia a játékteret, és a cserepadon sem foglalhat helyet. A sárgalapos figyelmeztetés mindig csak az adott mérkőzésre vonatkozik, a játékos azt nem viszi tovább. Piros lap: Durva szabálytalanság esetén a játékost azonnali piros lappal kell büntetni, ami 2 perces kiállítást von maga után. A kiállítás idejének letelte után csapata más játékossal kiegészülhet. A kiállított játékosnak el kell hagynia a játékteret, és a cserepadon sem foglalhat helyet. A kiállított játékos a soron következő legalább egy (1) mérkőzésen nem rendelkezik játékjogosultsággal. A szabálytalanság súlyosságának, mértékének figyelembevételével a játékvezető javaslata alapján a Versenybizottság elnöke határozza meg, hogy a játékos hány meccses eltiltást kap.
■ A mérkőzésért adható pontok: győzelem 3 pont, döntetlen 1 pont, vereség 0 pont. A csoporton belüli sorrend meghatározása:
1. legtöbb pont
2. egymás ellen elért eredmény
3. több győzelem
4. jobb gólkülönbség
5. több rúgott gól
A csoportmérkőzések során, holtverseny esetén a következő szempontok alapján dől el a továbbjutás: 3 vagy több csapat holtversenye esetén:
a) A holtversenyen kívüli csapatok elleni eredményeket figyelmen kívül kell hagyni (mini tabella készítése)
b) legtöbb pont
c) több győzelem
d) gólkülönbség
e) több rúgott gól
f) ha ezek után is abszolút holtverseny áll fenn, akkor a teljes tabellát kell figyelembe venni és a csoporton belüli sorrend meghatározásának elvei az irányadóak
g) ha ezek alapján sem határozható meg a sorrend (minden egyforma), akkor sorsolással kerül eldöntésre
■ Az országos döntőn a helyosztóknál, ha döntetlen az eredmény, úgy 3-3 büntetőrúgás következik. Amennyiben ez sem dönt, akkor további büntetők következnek a labdarúgás szabályainak megfelelően, melyet azok a játékosok végezhetnek el, akik az első három büntetőrúgásnál nem szerepeltek, addig, amíg a csapat teljes (korrigált) létszáma nem lőtt büntetőt. Ha már a csapat minden tagja végzett büntetőrúgást, de még a büntetőpárbaj nem dőlt el, akkor a folytatásban a játékosok bármilyen sorrendben lőhetnek, de ismét mindenki csak egyszer.
■ Az országos döntő programfüzete a Diákolimpia® honlapján megtekinthető, letölthető (www.diakolimpia.hu).
■ Minden egyéb kérdésben, amelyre ezen versenykiírás nem tér ki, a Diákolimpia® „Versenyszabályzata” és az MLSZ által kiadott hatályos játék- és versenyszabályzat érvényes.
Körzeti versenyek
2024. május 13-ig
A csoport
Bornemisza Géza Általános Iskola Testnevelő: Veres Erika
Csaholci Általános Iskola Testnevelő: Panulin Szabolcs
Cégénydányádi Általános Iskola Testnevelő: Csatári Julianna
Nagyszekeres Petőfi Sándor Általános Iskola Testnevelő: Kész Ferenc
Tunyogmatolcs Petőfi Sándor Általános Iskola Testnevelő: Kátra Lilla
Maróthy János Általános Iskola Testnevelő: Czeglédi Istvánné
B csoport
Teichmann Vilmos Általános Iskola Testnevelő: Sebők Gergő
Dr. Udvari István Általános Iskola Testnevelő: Orosz Károly Zsolt
Papi Kölcsey Ferenc Általános Iskola Testnevelő: Szabó András
I. István király Általános Iskola Testnevelő: Lakatos László István
Ajaki Tamási Áron Katolikus Általános Iskola és AMI Testnevelő: Homokiné Bákonyi Mária
C csoport
Apagyi Zrínyi Ilona Általános Iskola Testnevelő: Németh Attila
Bónis Sámuel Általános Iskola Testnevelő: Vicei Tibor Tamás
Bökönyi Barota Mihály Általános Iskola Testnevelő: Radocz János
Kállay Miklós Általános Iskola Testnevelő: Kovács Miklós
Leveleki Gárdonyi Géza Általános Iskola Testnevelő: Dávidáné Kovács Judit
Palásti László általános Iskola sé óvoda Testnevelő: Kozma Béla
Szakoly Arany János Általános Iskola Testnevelő: Száva Csaba
Szent Anna Katolikus Óvoda és Általános Iskola Testnevelő: Plósz Ferenc
D csoport
Ibrány – Nyíregyháza – Tiszavasvári
Buji II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és AMI Testnevelő: Mester János
Nyírturai Móra Ferenc Általános Iskola Testnevelő: Szakáts Szabolcs
Sója Miklós Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola Testnevelő: Kurucz Miklós
Tiszadobi Széchenyi István Általános Iskola és AMI Testnevelő: Kovács János
F csoport
Vásárosnaményi Eötvös József Általános Iskola és AMI Petőfi Sándor Tagintézménye
Testnevelő. Hornyák Mihály
Vásárosnaményi Eötvös József Általános Iskola és AMI Kölcsey Ferenc Tagintézménye
Testnevelő. Moldván Tibor
MEGYEI DÖNTŐ
A verseny helye: Fehérgyarmat Sportpálya
A verseny ideje: 2024. május 21. 9.00 óra
Szervező: Panulin Szabolcs +36205123634
Résztvevők:
Maróthy János Általános Iskola Testnevelő: Czeglédi Istvánné
Ajaki Tamási Áron Katolikus Általános Iskola és AMI Testnevelő: Homokiné Bákonyi Mária
Bónis Sámuel Általános Iskola Testnevelő: Vicei Tibor Tamás
Bökönyi Barota Mihály Általános Iskola Testnevelő: Radocz János
Nyírturai Móra Ferenc Általános Iskola Testnevelő: Szakáts Szabolcs
Vásárosnaményi Eötvös József Általános Iskola és AMI Petőfi Sándor Tagintézménye
Testnevelő. Hornyák Mihály