2022/2023 Versenykiírás Kosárlabda V-VI. korcsoport ,A' lány

2022/ 2023. tanév

a Kosárlabda ,A’ kategória  V-VI. korcsoport Lány

A verseny célja:

Versenyzési lehetőségek biztosítása mellett eldönteni a megyei bajnoki címet.

Verseny rendezője: a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Diáksport és Szabadidő Egyesület

Korcsoport: Csapatversenyben nemenként az V-VI. korcsoportba tartozó, 2003-2007-ben született tanulók.

Felversenyzés: Az V-VI. korcsoport versenyein a 2008-ban született tanulók felversenyezhetnek, és visszaversenyezhetnek saját korcsoportjukba is.

Korlátozás: Nincs.

Sportági rendelkezések:

- Játékidő: Négy negyed 10 perces tiszta játékidőkkel, 24 másodperces támadóidő méréssel és 1 perc szünettel az I-II. és III-IV. negyed között. A II. és III. negyed közötti szünet 10 perc. Ha a rendes játékidő végén az eredmény döntetlen, akkor a FIBA játékszabályok értelmében hosszabbítás következik. A hosszabbítás(ok) időtartama annyiszor 5 perc, amíg a játékszakasz végén valamelyik csapat javára különbség nem alakul ki.

- Időmérés: a III., IV. negyedben – amennyiben 20 pont, vagy ennél nagyobb különbség alakul ki valamely csapat javára a mérkőzés eredményét illetően – az MKOSZ Játékszabályok 10. pont 3. §-ában leírtakkal ellentétben a mérkőzésórát nem kell megállítani, kivéve, ha a játékidő letelik, illetve, ha a játékvezető sérülés vagy külső hatás miatt (törlés, botrány stb.) sípol. Ha az eredmény 19 pont, vagy ennél kisebb különbségre csökken, úgy a szabályok szerint kell a játékidőt ismét mérni. Ha az eredmény eléri a 40 pontos, vagy ennél nagyobb különbséget a II. negyed végén, vagy bármikor azt követően, úgy a mérkőzés annál az eredménynél szabályosan befejeződik, véget ér.

- Időkérés: száma és megosztása a szabályok szerint (az I. és a II. negyedben összesen 2 lehetőség, a III. és a IV. negyedben összesen 3 lehetőség tetszőleges időpontban igénybe véve), időtartama 60 másodperc. „Futó” óra esetén a 60 másodperc letelte után a mérkőzésórát meg kell állítani az időhúzás elkerülése érdekében.

- Pálya: a mérkőzéseket a szabályok által előírt, szabályos (28 × 15 m) játékterű teremben kell játszani (a pálya vonalazása feleljen meg a 2010. szeptembertől érvényes FIBA-pályarajznak).

- Labda: a lányoknál 6-os, a fiúknál 7-es méretű labda (Molten, Spalding vagy Star).

- Felszerelés: A mérkőzést csak számozott mezben szabad játszani. Az országos elődöntőre és az országos döntőre legalább két különböző színű, számozott garnitúrát és 2 db, a kiírásnak megfelelő labdát kell a csapatoknak magukkal vinni.

- Csapatlétszám: 12 fő játékos + 2 fő felnőtt kísérő (tanár, edző).

- Játékosok szerepeltetése: versenyenként és csapatonként 12 fő játékos szerepeltethető, akiket az adott verseny első mérkőzése előtt a technikai értekezleten leigazoltak, és nevük szerepel a torna első mérkőzésének jegyzőkönyvében (kevesebb beírt játékos esetén a jegyzőkönyvben később pótlást eszközölni nem lehet).

- Kiállítás: az országos selejtező, az országos elődöntő, az országos döntő mérkőzésein kiállított játékos ügyében a helyi versenybizottság hoz határozatot, mely határozat ellen fellebbezni nem lehet. A határozatban foglaltak kizárólag az adott diákolimpiai eseményre vonatkoznak.

- A mérkőzések lebonyolítása során jegyzőkönyvről, elektromos időmérő, támadóidő-mérő (amelynek a 2014. szeptemberétől bevezetetett szabályoknak megfelelően kell működnie) és eredményjelző berendezésről (ennek hiányában 2 db állítható stopperóráról és kézi eredményjelzőről), egyéni személyi hibát jelző táblákról, csapathiba-számlálóról, 4 csapatszemélyi hibát jelző zászlókról, váltakozó labdabirtoklást jelző szerkezetről (pl. nyíl) a versenyt szervező köteles gondoskodni.

- A diákolimpiai versenyeken kötelező az A/4-es formátumú, négy negyedes jegyzőkönyv használata. - - Eredményszámítás: a hatályos kosárlabda játék- és versenyszabályok előírásai alapján.

- Az országos selejtezői, elődöntői beosztásokról és a lebonyolítás módjáról a köznevelési intézményeket a szervező diáksport szervezetek értesítik.

- A beosztások, a versenyek programfüzetei a Diákolimpia® honlapján megtekinthetők, letölthetők (www.diakolimpia.hu).

- Minden egyéb kérdésben, amelyre ezen versenykiírás nem tér ki, a Diákolimpia® „Versenyszabályzata”, a hatályos „Magyar Kosárlabdázás verseny- és játékszabályai”, illetve a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) által elfogadott „Nemzetközi Kosárlabda Játékszabályok” érvényesek.